English
به پرتال ملی مدیریت بلایای طبیعی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

غفلت از بحران های انسان ساخت و طبیعی فرصت سوزی است

غفلت از بحران های انسان ساخت و طبیعی فرصت سوزی است
معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور گفت: غفلت از بحران های طبیعی و انسان ساخت مصداق خسارت و فرصت سوزی است و می طلبد سرمایه پیش آمادگی در بحران برای کشور روز به روز تقویت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، بهنام سعیدی در دومین کارگاه آموزشی اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان های استان مرکزی افزود: 97 درصد از مساحت کشور در معرض خطر زلزله متوسط و بزرگ قرار دارد و هر روزه آثار ثبتی یک لرزه در مرکز ژئو فیزیک درج می شود.

وی یادآور شد: از سال 1300 تا به حال چندین زلزله بالای هفت ریشتر در کشور رخ داده است و یکی از عمیق ترین فجایع در این خصوص زمین لرزه بم بود.

وی اظهارکرد: در زمین لرزه بم آنقدر فاجعه عمیق بود که 33 هزار نفر کشته، بیش از 20 هزار نفر مجروح به جای ماند و 51 هزار واحد مسکونی تخریب شد.

سعیدی بیان کرد: در بازدید مقام معظم رهبری از بم ایشان جمله تاریخی فرمودند که بم زیباتر و مستحکم تر از قبل ساخته می شود و امروز این سخن در بم تحقق پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه هر روز کشور شاهد پدیده هایی مانند گردوغبار، سیل، رانش زمین و خشکسالی است گفت: خیلی از بلایای طبیعی زمانی رخ می دهد که مردم در آرامش و خواب هستند و آمادگی لازم برای مواجه با این بلایا را ندارند.

معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد:پیش آمادگی هدفمند و کارامد و مدیریت بهینه بر تجهیزات و امکانات برای مقابله با بلایای احتمالی تکلیف جدی همه مسئولان و مدیران و تشکل های مردمی است.

سعیدی افزود: مدیریت بحران علمی کاربردی است و نگاه همه جانبه نگر و کلان به این حوزه با بهتریم تصمیم سازی و بسته های خدمتی در بحران های احتمالی نیاز در لایه ها و بخش های مختلف است.

وی ادامه داد: پیش بینی و پیشگیری در بحران نخستین هدف در مدیریت بحران است ،با این وجود همه حوادث قابل پیش بینی نیستند.

وی ادامه داد: به حداقل رساندن تلفات و خسارات حوادث از موضوعاتی است که باید در شرایط پیش بحران جدی گرفته شود و از طریق آموزش مولفه های آن در تمامی سطوح دیده شود.

سعیدی تاکید کرد: باور داشتن بحران اصل مهمی در مدیریت آن است زیرا با پذیرش این واقعیت باید پیش آمادگی و تبحر در مهار آلام و خسارات آن داشت.

وی خاطرنشان کرد: آموزش مردم در مدیریت بحران از استان یزد با آموزش 250 هزار نفر آغاز شد و پیش بینی می شود در چهار سال همه مردم آموزش ببینند.

ایرنا
۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۱۰
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پرتال ملی مدیریت بلایای طبیعی می‌باشد.