1399/05/05
قزوین یکی از ۱۰ استان حادثه خیز کشور

قزوین یکی از ۱۰ استان حادثه خیز کشور

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: قزوین در زمره ۱۰ استان حادثه خیز کشور است و سابقه وقوع ۲۶ نوع حادثه از ۳۳ بلایای طبیعی و انسان ساخت را دارد.

 

 

 

قدرت الله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استانداری با بیان اینکه قزوین یکی از ۱۰ استان حادثه خیز کشور گفت: شاخصه حادثه خیز بودن یک استان توسط سازمان مدیریت بحران کشور براساس مولفه‌ها و حوادثی که در آن به وقوع پیوسته، تعیین شده است.

او افزود: به عنوان مثال استان قزوین بعد از تهران دومین استان کشور از نظر لرزه خیزی است و با توجه به این حوادث برای اولویت بندی استان‌ها از نظر وقوع بلایای طبیعی و انسانی اقدام شده است.

مهدیخانی گفت:در این تقسیم بندی، تهران برای کل کشور اولویت دارد و اگر برای تهران اتفاقی بیفتد کل استان‌ها باید معین آن باشند و برای استان قزوین نیز چهار منطقه تهران به عنوان معین تعیین شده است.

او اضافه کرد: در اولویت بندی استان‌ها علاوه بر تعداد حوادث، شدت حوادث نیز مهم است، چون بعضا یک حادثه ممکن است تبعات بسیار زیادی به دنبال داشته و مدیریت آن نیازمند نگاه کشوری باشد.

مهدیخانی با اشاره به حوادث به وقوع پیوسته در استان، گفت: سیل، زلزله، رانش، فرونشست زمین، باران‌های سیل آسا، برف و کولاک، یخبندان، خشکسالی، گرد و غبار و بیماری‌های همه گیر از جمله این حوادث هستند.

این مسوول افزود: اطلاع رسانی صحیح، دقیق و بدون جهت گیری‌های خاص سهم عمده‌ای در کنترل شرایط حاکم بر جامعه در زمان بحران دارد.

او اضافه کرد: با کوتاهی و سهل انگاری در زمینه اطلاع رسانی هنگام بحران، رسانه‌های مخرب و دست نشانده دشمنان و فضای مجازی می‌توانند زمینه‌های اغتشاش و برهم خوردن افکار عمومی و سلب آرامش از عموم را فراهم کنند.

مهدیخانی افزود: علاوه بر اطلاع رسانی در شرایط بحرانی، رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی وسیله بسیار مناسبی برای ارتقای سطح فرهنگ، دانش عمومی و آگاهی جامعه در حوزه بحران هستند.

او گفت: می‌توان در این زمینه با پخش پیام‌های رادیو و تلویزیونی، تیزر‌ها و انیمیشن‌های آموزشی، برنامه‌های مستند و گفتگو‌های تخصصی برای ارتقای دانش عمومی و آگاهی جامعه برای مقابله با بحران تلاش کرد .


شناسه خبر : 3182
امتیاز شما برای این خبر: