1399/10/08
نجار در نشست تصویری بررسی آیین نامه فداکار خدمتی:
حمایت دولت از امدادگران آسیب دیده در مرحله پاسخ

نجار در نشست تصویری بررسی آیین نامه فداکار خدمتی: حمایت دولت از امدادگران آسیب دیده در مرحله پاسخ

سطح بندی آسیب دیدگان مشمول آیین نامه فداکار خدمت شامل سطح یک فوت و یا مفقودی، سطح دو هر نوع صدمه جسمانی و آسیب فیزیکی، سطح سه اختلالات روانی که ممکن است بلافاصله و یا با گذشت زمان پدیدار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در نشست تصویری بررسی آیین نامه فداکار خدمتی در كميسيون امور اجتماعي و دولت الكترونيك اظهار داشت: در بسیاری از موارد امدادرسانی به مردم در حوادث و سوانح مختلف متاسفانه شاهد آسیب دیدگی و یا فوت نیروهای امدادی هستیم که تا قبل از این هیچ دستورالعمل و یا قوانینی در راستای حمایت و جبران این نوع خسارت‌ها وجود نداشت.
نجار در تشریح جزییات این آیین نامه خاطر نشان کرد: کلیه کارکنان و داوطلبانی که در مرحله پاسخ همکاری مینمایند و دچار حادثه و یا سانحه منجر به بروز آسیب می شوند، به گونه ای که علت و نوع آسیب در کمیته های استانی و ملی مورد تأیید قرار گیردآسیب دیده خدمت وکارکنان و داوطلبانی که در حوادث و بحرانها برای مدت زمان بیش از دو ماه ناپدید شده و اثری از بدن آنها باقی نماند، به طوریکه عادتاً احتمال فوت آنها می رود، مفقود تلقی می شوند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به ماده ۲۰ قانون مدیریت بحران کشور اشاره کرد و افزود: کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (۲) این قانون و اشخاصی که داوطلبانه یا به درخواست سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به حوادث و بحران‌ها، تحت مدیریت این سازمان به هر نحو همکاری ‌کنند در صورت آسیب دیدگی یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله به عنوان فداکار خدمت شناخته می‌شوند.
نجار اظهار داشت: براساس تبصره دو این قانون، ساز و کار لازم در خصوص نحوه تکریم و خاکسپاری جانباختگان موضوع این ماده، توسط سازمان مدیریت بحران کشور با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور پیش‌بینی شده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: امیدواریم با اجرای این قانون و حمایت‌های لازم از ایثارگران عرصه خدمات و امداد رسانی بتوانیم گام‌های موثرتری را در امر مدیریت بحران‌های احتمالی در جامعه برداریم.
 

شناسه خبر : 3471
امتیاز شما برای این خبر: