1400/01/22
۱۰ هزار کیلومتر از رودخانه‌های کشور لایروبی شده است
نجار در مشهد

۱۰ هزار کیلومتر از رودخانه‌های کشور لایروبی شده است

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ۱۴۶ هزار کیلومتر رودخانه در کشور وجود دارد که ۷۰ هزار کیلومتر از آن از مراکز جمعیتی عبور می‌کند و تاکنون از این میزان ۱۰ هزار کیلومتر لایروبی شده است و از دولت خواسته شده تا به موضوع لایروبی رودخانه‌ها توجه بیشتری شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، اسماعیل نجار شنبه شب در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی استان در مشهد اظهار کرد: امسال ۵۰۰ میلیارد تومان از محل تبصره ماده ۱۳ قانون مدیریت بحران به جمع آوری آب‌های سطحی شهری اختصاص یافته است که می‌توان از این ظرفیت بهره گرفت.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: زمانی که خداوند نعمت باران را بر کشور ارزانی می‌دارد از سیل و خسارت ناشی از آن گلایه مندیم و زمانی که باران نمی‌بارد، از بی‌آبی و خشکسالی در رنج هستیم هرچند بارش باران خساراتی برای کشور به همراه داشته اما هیچ‌گاه به برکات آن فکر نکرده‌ایم.
وی گفت: در سال ۹۸، ۶۶۰ شهر و ۱۳ مرکز استان کشور با تنش آبی مواجه بود اما در نتیجه بارش‌های باران در بهار، ۷۰ درصد بیش از ۲۵۰ سد در کشور پرآب و ۶۷ تالاب آبگیری و ۵۵ سانتی متر آب به ارتفاع آب دریاچه ارومیه افزوده شد.
نجار با اشاره به نیاز سالانه کشور به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن برنج گفت: در سال ۹۸ به میزان ۸۳۴ هزار هکتار برنج کاشته و ۲۳۴ هزار هکتار به سطح تولید برنج اضافه شد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: دولت تلاش کرد خسارات در نتیجه حوادث طبیعی را جبران کند که در این راستا طی سال ۱۳۹۸، ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به جبران خسارت‌‌ها در بخش مسکن، کشاورزی و صنعت پرداخت صورت گرفت.
وی با اشاره به ۱۳۰ میلیون تن تولیدات سالانه بخش کشاورزی کشور گفت: برای تامین امنیت غذایی نیازمند تامین آب شرب روستایی و بخش کشاورزی در شرایط کم آبی کنونی در کشور هستیم.
نجار خاطرنشان کرد: استفاده از اعتبارات ردیف‌های ماده ۱۰ و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران زمانی معنا پیدا می‌کند که اعتبارات در بخشی که قانون برای آن تعریف کرده است هزینه شود لذا باید این رویکرد در جبران خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی مدنظر گرفته شود.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به نشست‌های مستمر سازمان مدیریت بحران با سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: ظرفیت قانون مدیریت بحران بالاست اما اعتباراتی در بخش دفع آفات در قانون مدیریت بحران دیده نشده است و قرار نیست این سازمان همه امکانات و تجهیزات را در اختیار داشته باشد.
وی با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت‌های کشور برای جبران خسارات افزود: با وجود در اختیار داشتن هواپیماهای سمپاش، تاکنون آن طور که باید از این ظرفیت برای دفع آفات مزارع کشاورزی استفاده نشده است.
نجار اضافه کرد: امسال ۲۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه در اختیار سازمان حفظ نباتات قرار گرفته که امید است بخشی از آن به دفع آفات اختصاص یابد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: امسال اعتبارات مناسبی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در نظر گرفته شده است اما چندان توجهی به اجرای این طرح‌ها نمی‌شود که باید این بخش مورد توجه همگان قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: گاه برخی از دامداران منتظر می‌مانند که حتما دولت برای واکسیناسیون دام‌ها اقدام کند در حالی که تولید واکسن در کشور ۲۳ میلیون دوز و نیاز کشور در سال ۵۳ میلیون دوز است و باقی این بخش باید از محل واردات تامین شود. این در حالی است که حداقل دامداران می‌توانند بخشی از هزینه‌های واکسیناسیون را متقبل شوند.
نجار تصریح کرد: سازمان مدیریت بحران کشور برای احیای قنوات در کشور به صورت جسته و گریخته عمل کرده است اما ردیف اعتباری برای این بخش وجود دارد که متولیان باید پیگیر جذب اعتبارات این بخش باشند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این که سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی کم دوام، استحکام سازی می‌شود، افزود: اگر این برنامه را به سالانه ۵۰۰ هزار واحد افزایش دهیم کل واحدهای مسکونی کم دوام کشور در مدت پنج سال جمع آوری شده و دیگر مسکن کم دوامی باقی نمی‌ماند.
وی عنوان کرد: با توجه به افزایش نرخ ساخت و سازها، درصدد هستیم برای اتمام بازسازی خانه‌های روستایی در کشور، پیشنهاد افزایش میزان تسهیلات را به دولت بدهیم تا در این زمینه توفیقی حاصل شود و هر چه سریعتر کار نیمه تمام بازسازی خانه‌ها به اتمام برسد.
نجار ادامه داد: در خصوص تامین بالگرد و اطفای حریق، براساس قانون مدیریت بحران اول باید متولی امر مشخص شود زیرا این مسئولیت فقط برعهده سازمان مدیریت بحران نیست، با این حال این سازمان برای تامین تجهیزات اعتباراتی را از سازمان برنامه و بودجه برای نهادهای مختلف در نظر گرفته است.
 

شناسه خبر : 3680
امتیاز شما برای این خبر: